Jednou budem stejně všichni mrtví. / Umělec se nemá kritizovat, ale chápat.

Paranoia Adeže

6. března 2010 v 22:47 | DimmuCZ |  Ze světa kleiklopů
..Další "detail" z uzavřeného světa Adeže.

..V některých chrámech tohoto vyznání dosáhla paronoia tak vysoké úrovně, že se snaží preventizovat před výskytem někoho, kdo by systém v chrámu mohl poupravit, a to hlavně tak, aby se tam lépe dařilo mladým prvoctěným kněžím. Právě jich se ale toto extrémní opatření týká. Kdyby prožili zdejší hrůzy a přežili je, mohli by si z toho vzít ponaučení a později se snažit chrám učinit útulnějším. Tohle se podle nynějších nejvyšších kněží ale stát nemá, protože by to ohrozilo morálku a disciplínu v chrámě. Dosáhne-li tedy paranoia opravdu toho nejvyššího stupně, nechávají Archiové svoje vlastní kněží trestat pod chrámem i za ty nejabsurdnější věci. Jejich trest je přitom i několikrát za měsíc vysílí natolik, že se pohybují na hranici mezi životem a smrtí...
..Tresty přitom obstarávají šamani, kteří nikdy nedosáhnou úrovně kněží a žijí od nich odděleně. Tímhle se v nich šlechtí určitý druh egocentrismu, který jim dává dojem, že jsou mocnější, než týraný kněz.
..Psychický tlak z mučení bývá u mnohých z nich příčinou sebevražd. Většinou totiž nemají to štěstí, že by jim jejich Archis dovolil přestoupit do jiného chrámu.


"Nenech se oklamat, příteli. Ať budou tě na obyčejný řetěz železný, z jartského bronzu či ze zlata věšet, tvou smrt zaviní všechny stejně. Nenech se od nich spasitelským či vykupitelským titulem klamat. Neobdržíš ho... Jen tvé řetězy budou z cennějšího kovu..."

(Tu dýku dal mi on sám
to on se na ni podepsal
Svým dotekem ji zasvětil
a zároveň proklel)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama